Krzyże

Przydrożne krzyże i kapliczki wykonane są z różnych materiałów: drewna, żelaza lub kamienia. To krzyże wotywne lub dziękczynne. Zawsze wznoszone z konkretnej przyczyny, nadają miejscu, w którym się znajdują, specjalnego znaczenia. Na Siekierkach stoi pięć krzyży. Przy ulicy Siekierkowskiej − wzniesiony w 1909 roku z powodu pomoru bydła, przy Antoniewskiej − krzyż graniczny, oddzielający Małe Siekierki od tych właściwych, Dużych, dwa krzyże przy Gościńcu (jeden na posesji Lewandowskich) oraz krzyż na skrzyżowaniu Siekierkowskiej i Gościńca.

Krzyż (ul. Siekierkowska)
"Te krzyże, które stoją na Siekierkach to dowód, że społeczeństwo wierzyło. Ten przy ul. Siekierkowskiej to w 1909 roku postawiony. Panowała cholera, i żeby ją zlikwidować to rolnicy sami postawili krzyż, a ogrodzenie wykonał taki mistrz kowalski co pracował w wodociągach u Lindleya. Jak pieśni maryjne pod nim śpiewaliśmy to na całych Siekierkach było słychać." – opowiada jedna z mieszkanek Siekierek

Krzyż (ul. Antoniewska)
Krzyż graniczny na Siekierkach. Oddzielał Małej Siekierki od tych właściwych Dużych, potocznie mówiło się, że za krzyżem zaczyna się już Augustówka.

Krzyż (ul. Gościniec, bliżej dawnej Wilanówki/teraz kościoła)
"Tu się kiedyś dziewczyna utopiła, bo bagna były i suche miejsce wybrano, bo tu kiedyś górka była i na tej górce postawili ten krzyż. Na pewno jest sprzed 1924 roku, bo wtedy ostatnia powódź była i tata mi mówił, że woda na Gościńcu to równo z oknami była" – opowiada jeden z mieszkańców.

Krzyż (ul. Gościniec, bliżej szkoły)

Krzyż (skrzyżowanie Siekierkowskiej i Gościńca, przy sklepie, przystanku)
Stary Dom gołębniki koszykarze łyżwiarze piaskarze wesela zbiory łąka Dorożkarze
Dorożkarnia

DK Dorożkarnia, ul. Siekierkowska 28, 00-709 Warszawa telefon 022 841 91 22 koperta biuro@dorozkarnia.pl globus www.dorozkarnia.pl
©Dorożkarnia 2008. All Rights Reserved