Miejsca z historią

Miejsca, których często już nie ma, ale jednak są

Na Siekierkach jak wszędzie dużo się działo na przestrzeni wieków i lat.

Jednak tutaj o mały włos kurz historii przykryłby to co się wydarzyło i nie pozostałby ślad po tym jak żyło się w tych stronach.

Dzięki pomocy mieszkańców Siekierek mogliśmy odtworzyć wiele miejsc, dowiadywać się coraz więcej o mieszkających tu rodzinach i poznawać coraz lepiej panujące tu obyczaje.

Rodowici siekierczanie podzielili się z nami swoimi wspomnieniami, otworzyli szuflady z rodzinnymi pamiątkami, pokazali zdjęcia, opisując przy tym losy swoich bliskich i sąsiadów.

I tak krok po kroku, dzięki krążącej od domu do domu mapie wyobrażeniowej, na której dorysowywano i dopisywano nowe informacje, dowiadywaliśmy się o tym gdzie była kuźnia, gdzie mydlarnia, a gdzie szkoła, świetlica i fryzjer…. Mogliśmy również poznać życie mieszkańców Siekierek przed wojną, ich przejmujące losy w trakcie działań wojennych i to co działo się na tych ziemiach tuż po wojnie i w kolejnych latach…

I dzisiaj chcemy dzielić się tym co wiemy o tych miejscach z siekierkowską historią w tle. Chcemy podawać dalej to co udało sie nam dowiedzieć. I chociaż w wielu przypadkach te miejsca już nie istnieją, to jednak żyją w coraz większej pamięci zbiorowej tych, którzy je wspominają, tych którzy się już o nich dowiedzili i tych, którzy mają potrzebę i chcą poznawać ich historię…

Zapraszamy do do tych niezwykłych, siekierkowskich miejsc, których już nie ma, ale jednak są!