Przydrożne krzyże i kapliczki wykonywane były z różnych materiałów: drewna, żelaza lub kamienia. Zwykle były to krzyże wotywne lub dziękczynne. Zawsze wznoszone były konkretnej przyczyny i nadawały specjalnego znaczenia miejscu, w którym zostały postawione. Na Siekierkach stoi pięć krzyży.
Krzyż na ulicy Siekierkowskiej postawiony z powodu pomoru bydła
“Te krzyże, które stoją na Siekierkach to dowód, że społeczeństwo wierzyło. Ten przy ulicy Siekierkowskiej to w 1909 roku postawiony. Panowała cholera, i żeby ją zlikwidować to rolnicy sami postawili krzyż, a ogrodzenie wykonał taki mistrz kowalski co pracował w wodociągach u Lindleya. Jak pieśni maryjne pod nim śpiewaliśmy to na całych Siekierkach było słychać.” – opowiada jedna z mieszkanek Siekierek.
Krzyż przy ulicy Antoniewskiej to krzyż graniczny
Krzyż graniczny na Siekierkach. Oddzielał Małe Siekierki od tych właściwych Siekierek czyli Dużych. Podobno potocznie mówiło się, że za krzyżem zaczyna się już Augustówka.
Krzyż pierwszy przy ulicy Gościniec, bliżej dawnej Wilanówki/teraz kościoła, na posesji rodziny Lewandowskich
“Tu się kiedyś dziewczyna utopiła, bo bagna były i suche miejsce wybrano, bo tu kiedyś górka była i na tej górce postawili ten krzyż. Na pewno jest sprzed 1924 roku, bo wtedy ostatnia powódź była i tata mi mówił, że woda na Gościńcu to równo z oknami była” – opowiada jeden z mieszkańców.
Krzyż drugi przy ulicy Gościniec, bliżej szkoły
Krzyż na skrzyżowaniu ulic Siekierkowskiej i Gościniec, przy sklepie i przystanku autobusowym