szkoła

Siekierkowska Szkoła Podstawowa nr 3 znajduje się w budynku przy ulicy Gościniec 53. Gmach szkoły został zbudowany w 1937 roku.

Pierwszym dyrektorem szkoły była Leokadia Gibka, później placówką kierował Stanisław Zawadzki, który w roku 1940 wraz z dziesięcioma innymi dyrektorami warszawskich szkół, zorganizował obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Akcja ta zakończyła się dla niego aresztowaniem przez gestapo.

Od 1941 roku w budynku szkoły stacjonowali żołnierze niemieckich sił zbrojnych, a lekcje odbywały się w prywatnych domach, u Włodarskich, Janowskich, oraz w siedzibie przedszkola przy ulicy Gościniec. Tajnym nauczaniem na Siekierkach kierował Teofil Budzanowski, ps. Tum, późniejszy dowódca V Zgrupowania „Kryska”, walczącego w powstaniu warszawskim.

23 sierpnia 1944 na rozkaz stacjonującego w szkole oddziału SS, na boisku szkolnym stawiło się 126 mężczyzn. Tego samego dnia zostali oni przerowadzeni w Aleje Ujazdowskie i tam w ruinach Generalnego Inspektoratu Sił Zbrojnych, wiekszość z nich została rozstrzelana.

Część mieszkalna szkoły ocalała z pożogi wojennej i zaraz po wojnie stała się schronieniem dla wielu siekierkowskich rodzinom. Ludzie ci mieszkając w szkole odbudowywali swoje domy i z czasem przenosili się „na swoje”. W tym czasie mieszkali tu również żołnierze armii radzieckiej.

Szkoła, jako szkoła, ponownie zaczęła funkcjonować w 1950 roku.

Dziś nosi nazwę Szkoła Podstawowa nr 3 im. Dzieci Powstania Warszawskiego i działa w tym samym budynku razem z Przedszkolem nr 281 „Stokrotka”, toworząc Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Warszawie.