Album o Siekierkach

Album “Korzenie Siekierek. Historia pisana losami rodzin”

W 2013 roku powstała książka – album, opisująca dzieje Siekierek pisane losami tutejszych rodzin.

Jak powstała ta książka? Co zainspirowało jej twórców i jak wyglądały prace związane z jej przygotowaniem?

Opowiada o tym Anna Michalak – Pawłowska, Dyrektor Ośrodka Działań Artystycznych “Dorożkarnia”:

Na Siekierki trafiłam kilkanaście lat temu, szukając siedziby dla młodzieżowego Teatru.

Odnalazłam przedwojenną świetlicę, o której mieszkańcy opowiadali, że przed wojną mieścił się tam garaż na dorożki. Dlatego nazwałam to miejsce Starą Dorożkarnią.

W opracowaniach o Warszawie niestety nie znalazłam żadnych informacji o Siekierkach.

Pomyślałam, że poszukiwanie korzeni, to doskonały temat na projekt dla lokalnego domu kultury. Tak narodził się pomysł na projekt Korzenie Siekierek.

Początkowym celem było jedynie założenie strony www, aby tam zamieszczać dzieje Siekierek pisane losami tutejszych rodzin. Historie, stare fotografie i pamiątki okazały się niezwykłe i rodziły pomysły na kolejne przedsięwzięcia.

Ogromnym sukcesem projektu okazało się właśnie to, że opowieści o Siekierkach udało nam się multiplikować na tak wiele działań artystycznych. Kalendarze, wystawy: malarskie i fotograficzne wieszane na płotach w podwórkach, parkach, a także na Krakowskim Przedmieściu i Placu Zamkowym, filmy, spektakl teatralny, audio spacer z opowieściami na mp3 czy gry familijne – prezentowane są w klubokawiarniach, świetlicach i domach kultury. Z myślą o spacerowiczach powstały Znaki w Przestrzeni – specjalnie zaprojektowana instalacja, która stoi w tych historycznych miejscach, gdzie kiedyś była mydlarnia, kuźnia, dwór i folwark…

Wydawnictwo dedykuję mieszkańcom Siekierek – uczestnikom projektu, bez Was nie byłoby tej książki.