Lotnisko

LOTNISKO „FLUGPLATZ-OST”

W czasie I wojny światowej na Mokotowie funkcjonowała niemiecka szkoła obserwatorów lotniczych i duży kompleks koszarowy przy ul. Czerniakowskiej. Zachowane zdjęcia wskazują, że od wiosny 1916 do listopada 1918 na terenie położonym na południe od ul. Bartyckiej, a od zachodu przylegającym do Czerniakowskiej, funkcjonowało także niemieckie lotnisko wojskowo-szkoleniowe należące do Kampfeinsitzerschule-Warschau. Być może określenie „lotnisko” jest nieco na wyrost, ale ze zdjęć wynika, że samoloty zarówno lądowały tam jak i startowały stamtąd (zdjęcie 1 i 2).

Możliwe, że płaski, niezabudowany teren okazał się dobrym miejscem do treningu lądowania w przygodnym terenie. Być może rozległe, płaskie siekierkowskie łąki nadawały się do tego celu doskonale, chociaż w tamtym okresie były to tereny zalewowe – wał przeciwpowodziowy usypano na wysokości Siekierek dopiero 10 lat później (zdjęcie 3).

Z podpisów na zdjęciach archiwalnych dowiadujemy się, że miejsce to nazywane było Flugplatz-Ost albo Czerniakowska Flugplatz. Wiemy również, że lotnisko to służyło szkoleniu pilotów maszyn jednomiejscowych (głównie Fokkerów i Albatrosów).

W 1920 roku z rozległości łąk siekierkowskich skorzystała też 13 eskadra myśliwska, pododdział lotnictwa myśliwskiego Wojska Polskiego w II Rzeczypospolitej (zdjęcie 4).

Zdjęcia nr 1, 2 i 3 pochodzą z lat 1916 i 1917 i zostały zrobione przez niemieckiego oficera Theo Wirtha,​ stacjonującego w Warszawie w czasie I wojny światowej.

Na zdjęciu nr 1 widać lotnisko przy Czerniakowskiej i Bartyckiej, a w głębi widoczna jest zabudowa fabryczna ul. Czerniakowskiej.

Na zdjęciu nr 2 widać samolot niemiecki i pilotów.

Na zdjęciu nr 3 widać niemiecki dwupłatowiec klasy C stojący „na dziobie”, w wodzie o głębokości około pół metra. Zdjęcie zostało podpisane: Wassernotlandung auf dem Flugplatz Czerniakowska – Warschau […] W swobodnym tłumaczeniu początkowy fragment podpisu brzmi: Przymusowe wodowanie na lotnisku Czerniakowska – Warszawa

Materiał przygotowany w oparciu o informacje pochodzące z:

  • http://warsawid.blogspot.com/2016/01/lotnisko-warszawa-wschod.html
  • http://moko.waw.pl/d7/wczoraj_i_dzis/lotnisko-czerniakowskie-1917-i-2015
  • https://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=77&t=131396
  • Marjan Romeyko (red.): Ku Czci Poległych Lotników. Księga Pamiątkowa. Wydawnictwo Komitetu Budowy Pomnika Poległych Lotników, Warszawa, 1933