Gra planszowa

KORZENIE SIEKIEREK to gra planszowa dla grupy od 2 do 6 graczy powyżej 8 roku życia. Trwająca ok. 120 min. rozgrywka przybliża wydarzenia i postaci związane z Siekierkami, częścią dzisiejszego Mokotowa.
Gra związana jest z historią lokalną, którą Dom Kultury DOROŻKARNIA zgromadził dzięki współpracy z mieszkańcami w projekcie Korzenie Siekierek. Plansza do gry została oparta na bazie  planu Siekierek sprzed 1945 roku, który powstał w trakcie spotkań z mieszkańcami. Zaznaczone na niej domy, dworki czy drogi istniały naprawdę, a gracze dowiedzieć się mogą więcej na ich temat, korzystając z wirtualnej mapy na stronie www.korzeniesiekierek.pl (klikając na link w menu wysuń mapę starych Siekierek).
Edukacja i inspirowanie do samodzielnego poznawania historii  stanowią główny cel gry – oczywiście obok dawania okazji do dobrej zabawy. Uczestnicy wcielają się w przedstawicieli tradycyjnych zawodów związanych z Siekierkami, jak piaskarz wydobywający surowiec z dna rzeki, wikliniarz wyplatający kosze czy dorożkarz. W trakcie rozgrywki biorą zaś udział w wydarzeniach rozgrywających się na tych terenach. Czasami będą to drobne epizody związane z życiem codziennym, czasami zaś – kluczowe zdarzenia mające wpływ na bieg historii.
Wydarzenia różnią się poziomem trudności, a zwycięża ten gracz, który jako pierwszy z powodzeniem weźmie udział w trzech wyróżnionych jako najtrudniejsze. Nie oznacza to jednak, że gra oparta jest wyłącznie na rywalizacji. Konieczna będzie także współpraca z innymi, umiejętność przewidywania oraz po prostu ciekawość świata, bez której podobnie jak w życiu, daleko się nie zajdzie.

Ilustracje do gry przygotowały malarki:  Anna Emalianowa i Aleksandra Iwanowa, oprawę graficzną stworzył Jakub Różycki, autorem gry jest Wacław Leśniewski.

Premiera gry odbyła się 21 października 2017 r. podczas wielkiej imprezy PLANSZÓWKI na NARODOWYM. Grę stworzyli Dom Kultury DOROŻKARNIA oraz zespół projektantów z firmy Games Development.