Projekty artystyczno-społeczne

„Korzenie Siekierek” to projekt realizowany od 25 lat przez Dom Kultury „Dorożkarnia”. W ramach tego projektu nieustannie poszukujemy śladów historii Siekierek. Rozmawiamy z mieszkańcami, nieprzerwanie przeglądamy zasoby internetowe, czytamy dostępne opracowania i publikacje. Podążamy niestrudzenie za pojawiającymi się wątkami, wierząc w to, że każda choćby najkrótsza wypowiedź, każda wzmianka, wspomnienie lub zdjęcie dotyczące przeszłości Siekierek mogą stać się nowymi śladami, po których dotrzemy do nieznanych dotychczas wydarzeń z czasów minionych.

Jednocześnie nasze odkrycia od lat inspirują nas. Bazując na historii Siekierek realizujemy liczne i różnorodne działania artystyczno-społeczne. Poprzez nasze inicjatywy staramy się chronić przeszłość Siekierek od zapomnienia, wzbudzając przy tym zainteresowanie lokalną historią tego miejsca wśród dzieci, młodzież, dorosłych, w tym także nowych coraz liczniejszych mieszkańców Siekierek. Realizowane przez nas wydarzenia, z historią Siekierek w tle, pełnią również rolę intergrującą lokalną społeczność, umożliwiając udział w ciekawych przedsięwzięciach artystycznych, edukacyjnych i spoleczno-kulturalnych, umożliwiających w sposób ciekoway spędzać wolny czas blisko domu.

Plakat wydarzenia pn. Noc Muzeów (maj 2021). Na tle beżwo-ciemnych graficznych chmur wklejono fotografię starej szkoły siekierkowskiej z czerwonej cegły. Na tle szkoły stoi grupka mieszkańców tych stron. Gdzie niegdzie widać schematyczne, graficzne symbole drzew w wyblakłych kolarach żóto-turkusowych.
Strona abumu Korzenie Siekierek, obrazująca wszystkie słupy Galerii Miejsc Zapomnianych i krótki opis tego projektu. Na cimnobrązowym tle umieszczono, jeden koło drugiego, w niewielkich odstępach wizerunki 11 słupów odpowiadających betonowym, mierzacym ok. 2m wysokości, słupom umieszczonym na terenie Siekierek, w miejscach w których istniały, obiekty "odkryte" podczas rozmów z rodzinami siekierkowskimi. Sa to słupy odpowiadające takim miejscom jak: biblioteka, karczma i przedszkole, dwór, forlwark, biblioteka, stawy łyżwiarskie, szkoła, kolonia dorożkarzy, kuźnia, szewc i fryzjer, miejsce objawienia Matki Boskiej. Galeria Miejsc Zapomnianych uruchomiono w 2011.